CONSMA003.042-L-G
DigiKey Part Number
343-CONSMA003.042-L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CONSMA003.042-L-G
Description
CONN SMA FML EDGE MNT 0.042" PCB
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Board Edge, End Launch; Panel Mount Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CONSMA003.042-L-G Models
Category
Number of Ports
1
Mfr
Housing Color
Gold
Packaging
Bag
Center Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Body Material
Brass
Connector Style
Body Finish
Gold
Connector Type
Jack, Female Socket
Center Contact Plating
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
500 V
Mounting Type
Board Edge, End Launch; Panel Mount
Mating Cycles
500
Fastening Type
Threaded
Base Product Number
Frequency - Max
18 GHz