FWFU2W10RJ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1712-FWFU2W10RJCT-ND - Cut Tape (CT) 1712-FWFU2W10RJTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FWFU2W10RJ |
Description | FWFU 2W 10R 5% |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FWFU2W10RJ Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety |
Series | Temperature Coefficient ±400ppm/°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm) |