RTE24005
RTE24005
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RTE24005
DigiKey Part Number
PB985-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24005
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 5VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTE24005 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
3200VA
Relay Type
Coil Current
80.6 mA
Coil Resistance
62 Ohms