T92P11A22-240 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 36
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity
In Stock: 0
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Chassis Mount
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
T92P11A22-240
DigiKey Part Number
PB348-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92P11A22-240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
24 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Switching Voltage
600VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
18000VA
Coil Resistance
3.8 kOhms
Coil Current
16.7 mA