T9ES5D24-12
DigiKey Part Number
T9ES5D24-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9ES5D24-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
250VAC - Max
Approval Agency
UR, VDE
Load - Max Switching
5000VA
Relay Type
Coil Current
83.3 mA
Coil Resistance
144 Ohms