V23047-A1110-A511
DigiKey Part Number
2-1415012-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V23047-A1110-A511
Description
RELAY SAFETY DPST 6A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) 110VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V23047-A1110-A511 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
Sealed - Fully
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
11 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage
110VDC
Coil Current
6.4 mA
Contact Form
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Coil Power
700mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
17.3 kOhms
Switching Voltage
400VAC - Max