HSC2001K0J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for HSC2001K0J is not available
HSC2001K0J
DigiKey Part Number
1111-HSC2001K0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSC2001K0J
Description
WIREWOUND RES.-CHASSIS MOUNT 1K
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
EDA/CAD Models
HSC2001K0J Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Resistance
1 kOhms
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Terminal Screw Type
Power (Watts)
200W