Image for RT424012 is not available
RT424012
DigiKey Part Number
1111-RT424012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424012
Description
POWER/SIGNAL RELAY 2 FORM C DP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RT424012 Models
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
14.2 mA
Coil Resistance
360 Ohms