BQ25100AYFPR
DigiKey Part Number
296-39929-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-39929-1-ND - Cut Tape (CT)
296-39929-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BQ25100AYFPR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 6DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 6-DSBGA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BQ25100AYFPR Models
Category
Charge Current - Max
250mA
Manufacturer
Texas Instruments
Battery Pack Voltage
4.3V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Max)
6.45V
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)