CD74HC73M96
DigiKey Part Number
296-14540-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-14540-1-ND - Cut Tape (CT)
296-14540-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HC73M96
Description
IC FF JK TYPE DBL 1-BIT 14-SOIC
Detailed Description
Flip Flop 2 Element JK Type 1 Bit Negative Edge 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
CD74HC73M96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Max Propagation Delay @ V, Max CL
28ns @ 6V, 50pF
Manufacturer
Texas Instruments
Trigger Type
Negative Edge
Series
Current - Output High, Low
5.2mA, 5.2mA
Voltage - Supply
2V ~ 6V
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Function
Reset
Input Capacitance
10 pF
Type
JK Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Complementary
Mounting Type
Surface Mount
Number of Elements
2
Supplier Device Package
14-SOIC
Number of Bits per Element
1
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Clock Frequency
60 MHz