ESD1LIN24DYFRQ1
DigiKey Part Number
296-ESD1LIN24DYFRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-ESD1LIN24DYFRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-ESD1LIN24DYFRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD1LIN24DYFRQ1
Description
TVS DIODE 24VWM 37VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37V (Typ) Clamp 4.3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESD1LIN24DYFRQ1 Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
CAN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
2.3pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
35.5V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37V (Typ)
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.3A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
159W