F28P559SJ9PZRQ1
DigiKey Part Number
296-F28P559SJ9PZRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-F28P559SJ9PZRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-F28P559SJ9PZRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P559SJ9PZRQ1
Description
AUTOMOTIVE C2000 32-BIT MCU, 1X
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
RAM Size
133K x 8
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Data Converters
A/D 35x12b SAR; D/A 1x12b
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
Core Processor
C28x
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Grade
Automotive
Speed
150MHz