INA300AIDGSR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Richtek USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Richtek USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Current Sense Regulator High/Low-Side 10-VSSOP
INA300AIDGSR
DigiKey Part Number
296-47259-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47259-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47259-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INA300AIDGSR
Description
IC CURRENT SENSE 10VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
INA300AIDGSR Models
Category
Voltage - Input
2.7V ~ 5.5V
Manufacturer
Texas Instruments
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)