LM1085IS-3.3/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 797
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 2 684
Datasheet
In Stock: 4 749
Similar
STMicroelectronics
Similar
STMicroelectronics
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
In Stock: 296
In Stock: 392
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263 (DDPAK-3)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM1085IS-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM1085IS-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM1085IS-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM1085IS-3.3/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
27V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A