LM2675N-12/NOPB
DigiKey Part Number
LM2675N-12/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2675N-12/NOPB
Description
IC REG BUCK 12V 1A 8PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A 8-DIP (0.300", 7.62mm)
EDA/CAD Models
LM2675N-12/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Frequency - Switching
260kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
8-PDIP
Voltage - Input (Min)
6.5V