LM2937IMPX-3.3/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM2937IMPX-3.3/NOPB |
Description | IC REG LIN 3.3V 500MA SOT-223-4 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-4 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM2937IMPX-3.3/NOPB Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 20 mA |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Input (Max) 26V | Supplier Device Package SOT-223-4 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 1V @ 500mA |