LM2940T-10.0/NOPB
DigiKey Part Number
LM2940T-10.0/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2940T-10.0/NOPB
Description
IC REG LINEAR 10V 1A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-220-3
EDA/CAD Models
LM2940T-10.0/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
63dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A