LM350T/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 15 812
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 49 625
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 3A TO-220-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM350T/NOPB
DigiKey Part Number
LM350TNS/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM350T/NOPB
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 3A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM350T/NOPB Models
Category
Voltage - Output (Max)
Packaging
Tube
PSRR
86dB ~ 65dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V