LM4030BMF-4.096/NOPB
DigiKey Part Number
LM4030BMF-4.096/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4030BMF-4.096/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4030BMF-4.096/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4030BMF-4.096/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.1% 30 mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM4030BMF-4.096/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 0.1Hz to 10Hz
165µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
130 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.096V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Current - Output
30 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%