LM4040CEM3-2.5/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM4040CEM3-2.5/NOPB |
Description | IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM4040CEM3-2.5/NOPB Models |
Category | Temperature Coefficient 100ppm/°C |
Manufacturer Texas Instruments | Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Cathode 68 µA |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Reference Type Shunt | Mounting Type Surface Mount |
Output Type Fixed | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Current - Output 15 mA | Base Product Number |
Tolerance ±0.5% |