LM5146-Q1-EVM12V
DigiKey Part Number
296-53098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM5146-Q1-EVM12V
Description
EVAL BOARD FOR LM5146Q1
Detailed Description
LM5146-Q1 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
8A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
15V ~ 85V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
400kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
LM5146-Q1
Voltage - Output
12V