LM72880QEVM-400
DigiKey Part Number
296-LM72880QEVM-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM72880QEVM-400
Description
EVAL BOARD FOR LM72880-Q1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LM72880-Q1 - DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
5A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
24V ~ 70V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
400kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Voltage - Output
20V