LMG2650RFBR
DigiKey Part Number
296-LMG2650RFBRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMG2650RFBR
Description
650V 95M GAN HALF-BRIDGE WITH IN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half Bridge Driver DC Motors, DC-DC Converters NMOS 19-VQFN (8x6)
Category
Current - Output / Channel
9.5A
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Peak Output
28A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply
7.5V ~ 36V, 10V ~ 36V
Part Status
Active
Voltage - Load
650V (Max)
Output Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Applications
DC Motors, DC-DC Converters
Features
Bootstrap Circuit
Interface
On/Off
Fault Protection
Current Limiting, Over Temperature, UVLO
Load Type
Inductive, Capacitive, Resistive
Mounting Type
Surface Mount
Technology
NMOS
Package / Case
19-PowerVQFN
Rds On (Typ)
90mOhm LS, 90mOhm HS