LMR36502F3RPER
DigiKey Part Number
296-LMR36502F3RPERTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36502F3RPERCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36502F3RPERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36502F3RPER
Description
IC REG BUCK ADJ/1V 150MA 9VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1V (3.3V) 1 Output 150mA 9-PowerVFQFN
EDA/CAD Models
LMR36502F3RPER Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
65V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
16V
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
9-VQFN-HR (2x2)
Voltage - Input (Min)
3.6V