LMR36506RS3QRPERQ1
DigiKey Part Number
296-LMR36506RS3QRPERQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36506RS3QRPERQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36506RS3QRPERQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36506RS3QRPERQ1
Description
IC REG BUCK 3.3V 600MA 9VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 9-PowerVFQFN
EDA/CAD Models
LMR36506RS3QRPERQ1 Models
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Min)
3V
Supplier Device Package
9-VQFN-HR (2x2)
Voltage - Input (Max)
65V