LMV7235M5
DigiKey Part Number
LMV7235M5TR-ND - Tape & Reel (TR)
LMV7235M5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMV7235M5
Description
IC COMPARATOR 1 GEN PUR SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Comparator Standard (General Purpose) Open-Drain, Rail-to-Rail SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMV7235M5 Models
Category
Current - Input Bias (Max)
0.4µA @ 5V
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Quiescent (Max)
95µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
CMRR, PSRR (Typ)
67dB CMRR, 85dB PSRR
Part Status
Obsolete
Propagation Delay (Max)
62ns
Type
Standard (General Purpose)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Elements
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Output Type
Open-Drain, Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2.7V ~ 5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input Offset (Max)
6mV @ 5V