LMZ31704RVQR
DigiKey Part Number
296-46130-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46130-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46130-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ31704RVQR
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5.5V 22W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5.5V 4A 2.95V - 17V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LMZ31704RVQR Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
OCP, OTP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
95%
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
42-BQFN Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.44" L x 0.36" W x 0.11" H (11.2mm x 9.2mm x 2.9mm)
Voltage - Input (Min)
2.95V
Supplier Device Package
42-B3QFN (10x10)
Voltage - Input (Max)
17V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A