LP5912-1.5DRVT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LP5912-1.5DRVT |
Description | IC REG LINEAR 1.5V 500MA 6-WSON |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LP5912-1.5DRVT Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 55 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 600 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) |
Part Status Obsolete | Control Features Enable, Power Good, Soft Start |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6.5V | Package / Case 6-WDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V | Supplier Device Package 6-WSON (2x2) |