MSP430G2332IRSA16R
DigiKey Part Number
296-MSP430G2332IRSA16RTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-MSP430G2332IRSA16RCT-ND - Cut Tape (CT)
296-MSP430G2332IRSA16RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP430G2332IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) FLASH 16-QFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSP430G2332IRSA16R Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
MSP430 CPU16
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz