MUX36S08IPWR
DigiKey Part Number
296-43931-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-43931-1-ND - Cut Tape (CT)
296-43931-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUX36S08IPWR
Description
IC MUX 8:1 170OHM 16TSSOP
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 8:1 170Ohm 16-TSSOP
EDA/CAD Models
MUX36S08IPWR Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
136ns, 75ns
Charge Injection
0.3pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
2.4pF, 7.5pF
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Crosstalk
-96dB @ 1MHz
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max)
170Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
2.4Ohm
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
10V ~ 36V
Supplier Device Package
16-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V ~ 18V