MUX36S16IPWR
DigiKey Part Number
296-45346-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-45346-1-ND - Cut Tape (CT)
296-45346-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MUX36S16IPWR
Description
IC MUX 16:1 170OHM 28TSSOP
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 16:1 170Ohm 28-TSSOP
EDA/CAD Models
MUX36S16IPWR Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
136ns, 78ns
Charge Injection
0.31pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
3pF, 12.2pF
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
16:1
Crosstalk
-100dB @ 1MHz
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max)
170Ohm
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
6Ohm
Package / Case
28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
10V ~ 36V
Supplier Device Package
28-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±5V ~ 18V