REG104GA-3.3
DigiKey Part Number
REG104GA-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG104GA-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-6
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-6
EDA/CAD Models
REG104GA-3.3 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
0.7 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.8 mA
Packaging
Tube
PSRR
65dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
SOT-223-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-6
Voltage Dropout (Max)
0.48V @ 1A