REG113NA-3.3/3K
DigiKey Part Number
REG113NA-3.3/3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
REG113NA-3.3/3KCT-ND - Cut Tape (CT)
REG113NA-3.3/3KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG113NA-3.3/3K
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REG113NA-3.3/3K Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 400mA