SN74LVC3G14DCUT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SN74LVC3G14DCUT |
Description | IC INVERT SCHMITT 3CH 3IN 8VSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SN74LVC3G14DCUT Models |
Category | Current - Quiescent (Max) 10 µA |
Mfr | Current - Output High, Low 32mA, 32mA |
Series | Input Logic Level - Low 0.7V ~ 2.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Logic Level - High 1.4V ~ 3.7V |
Part Status Active | Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.3ns @ 5V, 50pF |
Logic Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Circuits 3 | Mounting Type Surface Mount |
Number of Inputs 3 | Supplier Device Package 8-VSSOP |
Features Schmitt Trigger | Package / Case 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width) |
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V | Base Product Number |