SN75C3243DW
DigiKey Part Number
296-34155-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75C3243DW
Description
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SN75C3243DW Models
Category
Receiver Hysteresis
500 mV
Manufacturer
Texas Instruments
Data Rate
1Mbps
Packaging
Tube
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Type
Transceiver
Mounting Type
Surface Mount
Protocol
RS232
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)