TPS544B20RVFR
DigiKey Part Number
296-46238-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46238-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46238-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS544B20RVFR
Description
IC REG BUCK ADJ 20A 40LQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 20A 40-PowerLFQFN
EDA/CAD Models
TPS544B20RVFR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
18V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
5.5V
Frequency - Switching
Selectable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
1
Supplier Device Package
40-LQFN-CLIP (7x5)
Voltage - Input (Min)
4.5V