TPS544B20RVFT
DigiKey Part Number
296-37876-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-37876-1-ND - Cut Tape (CT)
296-37876-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS544B20RVFT
Description
IC REG BUCK ADJ 20A 40LQFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 20A 40-PowerLFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS544B20RVFT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
18V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
Selectable
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
40-LQFN-CLIP (7x5)
Voltage - Input (Min)
4.5V