TPS546B25WRXXR
DigiKey Part Number
296-TPS546B25WRXXRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS546B25WRXXR
Description
4V TO 18V INPUT, 25A, SYNCHRONOU
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.4V 1 Output 25A 37-PowerWFQFN
EDA/CAD Models
TPS546B25WRXXR Models
Category
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Max)
5.5V
Frequency - Switching
400kHz ~ 2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Min)
2.7V