TPS65150EVM-697 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 296-43190-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS65150EVM-697 |
Description | EVAL BOARD FOR TPS65150 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Input 1.8V ~ 6V |
Manufacturer Texas Instruments | Regulator Topology Boost |
Packaging Box | Frequency - Switching 1.2MHz |
Part Status Active | Contents Board(s) |
Main Purpose Special Purpose DC/DC, LCD Supply | Utilized IC / Part TPS65150 |
Outputs and Type 3 Non-Isolated Outputs | Base Product Number |
Voltage - Output 15V, 30V, -2V |