TPS715345DCKR
DigiKey Part Number
296-18732-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-18732-1-ND - Cut Tape (CT)
296-18732-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS715345DCKR
Description
IC REG LINEAR 3.45V 50MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-70-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS715345DCKR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4.2 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Input (Max)
24V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.45V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 50mA