TPS715A33DRBR
DigiKey Part Number
296-41767-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-41767-1-ND - Cut Tape (CT)
296-41767-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS715A33DRBR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 8-SON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 8-SON (3x3)
EDA/CAD Models
TPS715A33DRBR Models
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
5.8 µA
PSRR
60dB (100kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SON (3x3)
Voltage Dropout (Max)
1.12V @ 80mA