TPSM63603RDHR
DigiKey Part Number
296-TPSM63603RDHRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM63603RDHRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM63603RDHRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM63603RDHR
Description
DC DC CONVERTER 1-16V
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 16V 3A 3V - 36V Input
EDA/CAD Models
TPSM63603RDHR Models
Category
Current - Output (Max)
3A
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
94.1%
Package / Case
30-PowerQFN Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.24" L x 0.16" W x 0.07" H (6.0mm x 4.0mm x 1.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V