TSD36CDYFR
DigiKey Part Number
296-TSD36CDYFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TSD36CDYFRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TSD36CDYFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSD36CDYFR
Description
TVS DIODE 36VWM 71VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
71V Clamp 6.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSD36CDYFR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
4.3pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
37.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
71V