2SK2009TE85LF
DigiKey Part Number
2SK2009TE85LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
2SK2009TE85LFCT-ND - Cut Tape (CT)
2SK2009TE85LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SK2009TE85LF
Description
MOSFET N-CH 30V 200MA SC59-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 200mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount SC-59-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 100µA
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
70 pF @ 3 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
200mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
SC-59-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2Ohm @ 50mA, 2.5V