TK15S04N1L,LQ
TK15S04N1L,LQ
DigiKey Part Number
TK15S04N1LLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TK15S04N1LLQCT-ND - Cut Tape (CT)
TK15S04N1LLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK15S04N1L,LQ
Description
MOSFET N-CH 40V 15A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 15A (Ta) 46W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK15S04N1L,LQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
610 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
46W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK+
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17.8mOhm @ 7.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 100µA