TK380P65Y,RQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TK380P65Y,RQ |
Description | MOSFET N-CHANNEL 650V 9.7A DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 9.7A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TK380P65Y,RQ Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 360µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±30V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 590 pF @ 300 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 80W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Supplier Device Package DPAK |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 4.9A, 10V |