TPH3R008QM,LQ
DigiKey Part Number
264-TPH3R008QMLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPH3R008QMLQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPH3R008QMLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH3R008QM,LQ
Description
80V UMOS9-H SOP-ADVANCE(N) 3MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 100A (Tc) 3W (Ta), 180W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5.75)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3mOhm @ 50A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 900µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
71 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7200 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 180W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5.75)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V