TPH3R70APL,L1Q
DigiKey Part Number
264-TPH3R70APLL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPH3R70APLL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPH3R70APLL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH3R70APL,L1Q
Description
MOSFET N-CH 100V 90A 8SOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 90A (Tc) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPH3R70APL,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
67 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6300 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
960mW (Ta), 170W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 45A, 10V