TPW1R005PL,L1Q
DigiKey Part Number
TPW1R005PLL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPW1R005PLL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPW1R005PLL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPW1R005PL,L1Q
Description
MOSFET N-CH 45V 300A 8DSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 45 V 300A (Tc) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-DSOP Advance
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPW1R005PL,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9600 pF @ 22.5 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
960mW (Ta), 170W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
45 V
Supplier Device Package
8-DSOP Advance
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V