TEN 20-4811WI
DigiKey Part Number
1951-2978-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 20-4811WI
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 20-4811WI Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
7-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A